











Uniwersalne środki czyszczące APC (All Puropse Cleaner) są coraz bardziej popularne. Są niezwykle wszechstronne i bardzo skuteczne. Dzięki nim usuwanie zabrudzeń zewnętrznych i wewnętrznych jest łatwe i szybkie. Preparaty APC powszechnie stosuje się w auto-detailingu. Świetnie sprawdzają się również w gospodarstwie domowym.
Środek APC | Preparat APC - profesjonalne, uniwersalne środki czyszczącee
Dobrej jakości preparat APC zawiera niskopienne substancje czyszczące, związki chelatujące rozpuszczające zabrudzenia oraz emulgatory. Z reguły ma odczyn zasadowy na poziomie pH 10-11. Używa się go do czyszczenia bardzo różnych powierzchni i usuwania najtrudniejszych zabrudzeń.
Dostępne są preparaty wielozadaniowe, uniwersalne do czyszczenia wszystkich zabrudzeń. Jednym preparatem można wyczyścić prawie wszystko: tapicerkę, pasy, nadwozie, komorę silnika, plastiki wewnątrz pojazdu i wiele innych elementów tj. felgi, opony i uszczelki.
Istnieje również cała seria preparatów specjalnego przeznaczenia. To specjalistyczne środki do czyszczenia pasów i tapicerki, plastikowych elementów wnętrza samochodu, o właściwościach antybakteryjnych, zapachowe czy do usuwania najtrudniejszych zabrudzeń, w tym śladów po owadach. Wybór jest spory i trzeba się zastanowić, czy potrzebny nam preparat APC do samochodu czy tylko do prania tapicerki? Warto zapoznać się z ofertą, by wybrać produkt najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.
Środki czyszczące APC sprzedawane są w różnych opakowaniach od 1 l do 5 l. Gotowe do użycia albo w postaci koncentratu.
APC do samochodu - stosowanie APC w praktyce
Wszelkie działania z użyciem środków APC powinno się dla bezpieczeństwa bezwzględnie przeprowadzać w jednorazowych rękawiczkach.
Preparaty APC należy używać w odpowiednim dla danej powierzchni rozcieńczeniu. Zbyt mocny roztwór może uszkodzić powierzchnię, należy więc zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta. Przyjmuje się, że optymalne proporcje to:
1:3 do mycia komory silnika czy felg
1:5 do usuwania zabrudzeń na zewnątrz karoserii
1:10 do czyszczenia kokpitu i elementów plastikowych
1:30 pranie tapicerki i podsufitki
Ponadto producenci zalecają, by unikać bezpośredniego nakładania roztworu na czyszczoną powierzchnię. Przygotowany roztwór należy nanieść na ściereczkę z mikrofibry, pędzelek lub szczotkę. Dopiero wtedy można rozpocząć czyszczenie. Taka procedura pozwala na uniknięcie ewentualnych odbarwień.
Zobacz także: usuwanie owadów z karoserii usuwanie smoły i kleju z lakieru quick detailery w sprayu aktywna piana do mycia auta