Nasze wpisy
Wybierz interesującą cię tematykę
Jaką polerkę wybrać? Kompletny przewodnik.
Jaką polerkę wybrać? Kompletny przewodnik.

Wszystko pięknie, ale jaką polerkę wybrać?


Polerka to podstawowe narzędzie detailera. Ktoś zapyta: „A co z odkurzaczem, mikrofibrami, parownicą i innymi podobnymi?”. To kwestia tego, czy skupiamy się na korektach lakieru czy może na detailingu wnętrza. Tym razem chciałbym napisać o korekcie lakieru, a więc: POLERKA!

Jaką polerkę wybrać?

Jaka polerka samochodowa?

W przypadku polerek „cierpimy” na dobrobyt jak selekcjoner reprezentacji Niemiec wybierając pierwszego bramkarza. Wybór jest niezwykle szeroki. Dlatego podzielimy je według trzech kryteriów:

  • trybu pracy,
  • rodzaju zasilania,
  • rozmiaru.

Tryb pracy polerki

Na początek tryb pracy. Wybór zawężony jest do dwóch opcji, czyli: polerki rotacyjnej oraz Dual Action (DA). Różnica jest niewielka, ale bardzo istotna. Tak zwana „rotacja” kręci się w kółko, jak popularne na placach zabaw karuzele. Natomiast DA posiada jeszcze tzw. „skok”. To przesunięcie w czasie obrotu. Innymi słowy, talerz polerki nie wykonuje idealnego ruchu obrotowego, a bardziej ruch orbitalny.

No to którą polerkę wybrać z tej kategorii? Najlepiej obie! Powód jest prosty. Polerka rotacyjna zapewnia lepszą siłę cięcia, natomiast zostawia więcej „bałaganu” na lakierze, z kolei maszyna DA nie ma aż tak dobrej siły cięcia jak polerka rotacyjna, ale odwdzięcza się lepszym wykończeniem i nabłyszczeniem. Dlatego warto posiadać oba urządzenia. Rotację na wstępne cięcie i wydobycie koloru oraz DA na przysłowiowe ostatnie liźnięcie i uzyskanie efektu WOW. 

 Jaką polerkę kupić pod względem zasilania?

Jaką polerkę kupić pod względem zasilania?

Przyjrzyjmy się teraz kwestiom zasilania. Niestety nie spotkałem się jeszcze z polerką zasilaną energią jądrową, słoneczną czy obracającą się dzięki sile woli. Natomiast do wyboru mamy urządzenia: sieciowe (czyli po prostu na kablu), akumulatorowe oraz pneumatyczne. O tych ostatnich nie warto się rozpisywać, ponieważ jest to minimalny odsetek w porównaniu do dwóch poprzednich.

Generalnie urządzenia sieciowe i akumulatorowe z małymi wyjątkami nie różnią się niczym poza zwisającym kablem. Akumulatorowe polerki dają nam więcej swobody, w tym możliwość pracy poza własnym studiem bez konieczności zabierania ze sobą agregatu. Świetnie spisują się też jako „back-up” na wypadek problemów z prądem w trakcie polerowania. Ich największą wadą jest cena, która w porównaniu do polerek sieciowych jest wyższa. Przede wszystkim ze względu na to, że musimy zaopatrzyć się w co najmniej dwa akumulatory oraz ładowarkę. Druga wada to waga. Samo urządzenie jest lekkie, ale solidny akumulator o mocy rzędu 8Ah to waga ponad jednego kilograma.

Rozmiar ma znaczenie

Na koniec to, co „nie ma znaczenia” - czyli rozmiar. Istotny jest rozmiar talerza oporowego, a nie samego urządzenia. Zazwyczaj rozmiar talerza koreluje z rozmiarem polerki, aczkolwiek nie zawsze. Wybór jest już spory, co można zauważyć po średnicach dostępnych gąbek: 40mm, 70mm, 80mm, 100mm, 125mm, 150mm, 180mm, 215mm i pewnie wiele innych, które pominąłem. Tutaj sprawa ma się podobnie, jak z trybem pracy - warto mieć więcej, niż jeden rozmiar. Jeśli ktoś się z tą opinią nie zgadza, to chętnie zobaczę, jak poleruje zagłębienie pod klamką lub zderzak od Lambo przy pomocy maszyny z gąbką 150mm. Ewentualnie niech taki delikwent spróbuje ogarnąć całą maskę z Merca przy użyciu gąbek 70mm.

 Jaką polerkę kupić?

Jaką polerkę kupić?

Jak widać sprawa nie jest tak prosta jak mogło by się wydawać na początku. Wybór polerki, to nie tylko wybór między markami i ceną, ale też szereg różnych parametrów. Urządzenie powinno być przede wszystkim dopasowane do specyfiki naszych zadań. Jeśli polerujemy tylko stare busy - gdzie zagłębień prawie brak, a klient oczekuje pozbycia się rys na lakierze i nie będzie patrzył na połysk - wtedy wystarczy rotacja z gąbką 150mm. Natomiast jeśli prowadzimy pracę głównie wyjazdową, to najlepsza będzie maszyna na akumulator. Nie będziemy ciągać agregatu, a wpinanie się do gniazdka klienta jest moim zdaniem niezbyt profesjonalne.

Na koniec mam dla Was bardzo ważny przekaz. Chociaż słyszymy: „Nie ważne jak fajny masz kij, ale jak dobrze nim machasz”, to sprzęt ma znaczenie! Zawsze należy dobrać go do naszych umiejętności, potrzeb i oczekiwań.

 

[product id="606, 415, 827, 831, 1064, 1074"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium