Nasze wpisy
Wybierz interesującą cię tematykę
Jaką szmatę wybrać i jak sprawić, żeby została z tobą na długo?
Jaką szmatę wybrać i jak sprawić, żeby została z tobą na długo?

Dzisiaj chciałbym skupić się na bardzo ważnym pytaniu: Dlaczego w życiu detailera tak ważne są szmaty- to znaczy mikrofibry? A no dlatego, że używamy ich na każdym etapie pracy i na każdym rodzaju powierzchni. Nie ważne czy polerujemy lakier, czyścimy skóry, nakładamy wosk czy powłokę. Niezależnie od tego, czy tylko „odświeżamy” delikatnie stan pojazdu czy wykonujemy pełną korektę z zabezpieczeniem i czyszczeniem wnętrza. Mikrofibry potrzebne są nam zawsze. No i tutaj pojawiają się dwa problemy: jakie wybrać i jak zadbać o nie tak, żeby nie stały się jednorazowe?

Jaki ręcznik do osuszania samochodu?

Studio detailingowe powinno tonąć w mikrofibrach niczym pączek w maśle. Przecież nikt nie będzie tą samą fibrą czyścił felg i szyb, czy też docierał wosku a potem nakładał dressing na plastiki. No to na co zwrócić uwagę? Jest kilka spraw, a kolejność w jakiej je wymienię jest przypadkowa. Po pierwsze gramatura (spotkałem się też z określeniem grubość, puchatość, a nawet stwierdzeniem „potrzebuję taką extra fluffy” :D ) Rozrzut tutaj jest tak spory, jak przy ruskiej katiuszy - zaczynamy w okolicy 240 GSM (gram na metr kwadratowy), a kończymy w okolicach 1600 GSM. Do wstępnego czyszczenia, używania Interior cleaner’ów czy pracy wstępnej z felgami spokojnie można używać fibr z tej dolnej granicy, powiedzmy z przedziału 250 GSM – 350 GSM. Używanie gęstszych do takich zadań uważam trochę za przerost formy nad treścią.

Jaka mikrofibra do wosku?

Do pracy z różnego rodzaju woskami, Quick detailer’ami, sealant’ami i powłokami najlepiej sprawdzają się fibry z przedziału około 500 GSM – 650 GSM, natomiast szmatki o gramaturze w okolicy 1000 GSM sprawdzają się przy ostatnim szlifie w wyprowadzaniu wosków czy powłok, ale używa się ich bardzo rzadko. Mikrofibra do docierania wosku w rękach wparnego detailera może spokojnie mieścić się w przedziale do 600 GSM.

Druga kwestia to skład. Nie będę się specjalnie rozpisywał, bo nie ma nad czym Sprawa jest prosta: najlepszy blend to 70% poliestru oraz 30% poliamidu. Można tutaj wspomnieć również, że bardzo dobrymi opiniami cieszą się szmatki wykonane z mikrofibry koreańskiej. Oczywiście mówimy o tej Korei znajdującej się bardziej na południe :P

[product id="1079, 481, 479, 977, 1029, 493"]

Czy mikrofibra rysuje lakier?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na to, żeby mikrofibra była bezkrawędziowa, a najlepiej cięta laserowo. Jeśli znajduje się na niej logo niech będzie ono wygniatane lub wytłaczane (jak np. w przypadku firmy Work Stuff czy Liquid Elements). Jest to istotne z tego względu, że zarówno obszycia, jak i wszelkie wyszycia mogą powodować powstawanie mikrorysek na polerowanej powierzchni. Jeśli fibra posiada metkę, to również należy ją usunąć.

Mikrofibra do docierania wosku 

Kolejny punk to struktura szmatki. W dużym uproszczeniu pod tym względem możemy określić 4 typy. Pierwszy to standardowa mikrofibra, czyli po prostu szmatka jaką każdy z nas zna :D Następnie mamy szmatki waflowane- te ze względu na strukturę najlepiej sprawdzają się przy czyszczeniu szyb i powierzchni szklanych, minimalizując powstawanie na nich smug. Kolejne to dostępny splot to twisted loop lub twisted pile, wykorzystywany zazwyczaj w ręcznikach do osuszania. Cechuje się on wysoką chłonnością oraz szybszym czasem osuszania włókien. Ostatni typ do mikrofibry suede - dla osób nie wtajemniczonych: mikrofibry te wyglądają jak szmatki do czyszczenia okularów Są one bardzo delikatne i wykorzystuje się je tylko do nakładania powłok.

Pranie mikrofibry

Co zrobić aby wasza „szmata” nie była tylko jednorazową i przelotną przygodą? Przede wszystkim warto ją wyprać już przed pierwszym użyciem! Jak prać ściereczki z mikrofibry? Można to robić zarówno ręcznie jak i w pralce. Ważne, aby użyć odpowiednich środków. Najlepszym rozwiązaniem jest dedykowany płyn do prania mikrofibr. Pozwala on zachować właściwości szmatek przez długi czas. Nie pierzemy też szmatek w temperaturze większej niż 30-40 stopni celcjusza, nie wirujemy, no i co najważniejsze: ŻADNYCH ZMIĘKCZACZY TKANIN I PŁYNÓW DO PŁUKANIA! Tego typu środki to prawdziwe zabójstwo dla mikrofibry.

[product id="124, 652, 654, 706, 653"]

Skoro już wiemy wszystko na temat szmatek z mikrofibry, to mam nadzieję, że już nigdy nie będę musiał tłumaczyć, że warto wydać te naście złotych a nie docierać wosku starą koszulką. Tym optymistycznym akcentem kończymy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium